آرشیو اخبار
ماه رمضان ، ماه بزرگ خداوند (بخش اول)

ماه رمضان ، ماه بزرگ خداوند (بخش اول)

نویسنده: editor/ﺳﻪشنبه, 18 خرداد,1395/دسته ها: خبر, مقالات

رتبه این مطلب:
بدون رتبه

ماه رمضان ، ماه بزرگ خداوند ( شهر اله الاكبر ) است كه ضيافت الهي در آن ، بندگان را از مأكول نور و لقمه هاي راز كه با حلاوت ترين اين لقمه ها قرآن مجيد است به فراخور قابليت شان برخوردار مي سازد و آنان را از « اهل كرامت » و با « نسيم بركت ، رحمت و مغفرت » مورد نوازش قرار مي دهد. رمضان ، ماه ميعاد است و گاه ياد، ميعاد با معبود و گاه حضور و سباحت در درياي نور ، ماه گذشتن و رسيدن ، گذشتن از خويش و رسيدن به دوست با بازيابي خود گمشده ، ماه بهارجان ، نزول قرآن و طراوت ايمان كه دل از عطش ديدار بي تاب است و جان از چشمه سار نيايش سيراب ، وادي ياد است كه با صدق نيت و ثبات قدم در آن نهاده مي شود : « ربّنا افرغ علينا صبراً و ثبّت اقدامنا »، (بقره ، 250).

مولانا محبت را نتيجه معرفت مي داند . ( مثنوي معنوي ، دفتر دوم ، بيت 1532 ) و نتيجتاً شناخت وآگاهي محّب نبست به كمالات محبوب موجب بيشتر شدن علاقه و دلبستگي خواهد گرديد ، معصومين عليهم السلام به عنوان ارباب معرفت از جايگاه والاي اين ماه باخبر بوده و نحوة مواجهة مطلوب را نيز بهتر از هر كسي مي دانستند و چون معرفتشان در بالاترين سطح است محبت شان نيز متناسب با آن خواهد بود و جدايي از اين ماه عظيم برايشان دشوار و طاقت سوز مي نمود . مثلاً امام سجاد (ع) اين زيباترين روح پرستنده و زينت عابدان در دعاي چهل وششم از صحيفه سجاديه پس از همراهي با ماه و رهياري اين ايام با چه سوز و گذار از اين ماه خداحافظي مي كند! ماه مبارك رمضان ، فرصت مغتني است براي آموزش گناهان آنگونه كه حضرت سجاد(ع) در دعاي وداع ماه مبارك مي فرمايد : « السلام عليك ما امحاك للذنوب » رسول اكرم (ص) نيز در خطبة شعبانيه مي فرمايد : « ان انفسكم مرهونةٌ باعمالكم ففكّوها باستغفاركم » ، با استغفار خودتان را از بندگناه و معصيت كه شما را گرفتار و زمين گير ساخته رها كنيد . با فّك رهن و سبكباري و سبكبالي انسان به ضياقت الهي شرفياب         مي شود .

در ماه رمضان انسان مهمان كرامت خداوند مي باشد و نفَس او تسبيح حق مي باشد و خوابش عبادت ، همانگونه كه فرشتگان : « مسبحّون لايسئمون لايغشاهم نوم العيون و لاسهوالعقول ولاغفلةالنسيان » مي باشند آنگونه كه اميرالمؤمنين (ع) در خطبه اول نهج البلاغه آنان را توصيف  مي فرمايد ، انسان نيز وقتي به مهماني حق رفت چونان فرشته مي شود و خوي حيواني و شيطاني از او رخت مي بندد و اگر اين حالات معنوي را در خود نهادنيه و ملكه گرداند   « طوبي له و حسن مآب » ، ( رعد ، 29) .

امام سجاد (ع) در واگويه اي كه اشاره شد خطاب به حقيقت و روح ماه مبارك رمضان      مي فرمايد : « السلام عليك يا شهراله الاكبر و يا عيداولياءه » درود و بدورد اي ماه بزرگ خداوند متعال ، ماه رمضان ماه خداوند و روزه نيز مختص خداوند است كه فرموده است :      « الصوم لي »

گفـت ايـزد روزه از بهـر مـن اسـت                       روزه دار آسـوده از قهـر مـن اسـت

 آن حضرت ماه مبارك را عيد مي داند و در فراقش ناله سر مي دهد . امام سجاد (ع) پس از اشاره به نعمت هاي الهي كه بدون استحقاق شامل بندگان مي شود مي فرمايد : از عظيم ترين نعمت ها ، ماه مبارك رمضان و توفيق روزه داري مي باشد « وانت جعلت من صفايا تلك الوظائف و خصائص تلك الفروض شهر رمضان » ، خداوند را نعمت هاي پرشماري است فراتر از احصا « وان تعدّوا نعمت اله لاتحصوها » و از گرانبها ترين نعمت ها ماه مبارك      مي باشد كه اگر بنده حق ارزش آن را مي دانست آرزو مي كرد هر دوازده ماه ، ماه رمضان باشند ، حضرت سجاد (ع) در ادامه مي فرمايد : « و قد اقام فينا هذا الشهر مقام حمد و صحبنا صحبة مبرور » ، ماه مبارك رفيق بسيار خوبي براي ما بود كه مصاحبتش براي ما با بركت بود و توأم با نيكي« و اربحنا افضل ارباح العالمين » سود و منفت اين ماه براي ما بسيار با فضيلت و ارزشمند بود و هيچكس مثل ما از اين ماه استفاده نكرد و اين ماه پس از اتمام از ما مفارقت كرد « و نحن مودّعوه وداع من عزّفراقه علينا و غمّنا » امام سجاد (ع) مي فرمايد : ما كسي را وداع مي كنيم كه جدايي از او ما را متاثر كرده است و هجرانش بسيار سنگين و طاقت سوز مي نمايد . چرا كه در اين ماه شيطان و وسوسه نفس از ما دور شدند و هر لحظه اش رحمت و بركت و مغفرت بود « و اوحشنا انصرافه عنا » حال اتمام اين ماه ما را به وحشت انداخته است و احساس دلتنگي و غربت مي كنيم .

مـن از ديـار حبيبـم نـه از بلاد غريـب                 مهيمـنا بـه رفيـقان خـود رسـان بـازم

خـداي را مـددي اي دليـل راه كـه مـن               بـه كـوي ميـكـده ديـگر علم برافرازم

                                                                                                                          حافظ

 « و لزمناله الذمام المحفوظ و الحرمة المرعية  و الحّق المقضي » حال بايد به عهدي كه بين ما و ماه مبارك است وفا كنيم و نسبت به حقي كه بر ما دارد اداي وظيفه نمائيم « فنحن قائلون:  السلام عليك يا شهراله الاكبر » پس عرض مي كنيم: سلام بر تو اي ماه بزرگ خداوند متعال ! تنها ماهي كه نامش در قرآن آمده است ماه رمضان مي باشد . اين ماه عيد اولياي حق مي باشد كه هر دمي برايشان عيد و نفَس ، تسبيح حق است . در اين عيد روزه سي روزه نتيجه اش رويت حق با چشم دل مي باشد كه بزرگان گفته اند : « صوموا للرؤيه » . « السلام عليك يا اكرم مصحوب من الاوقات » سلام بر تو [ و خدا حافظ ] اي گرامي ترين مصاحب و دوست از تمامي اوقات و ساعات كه ما را نيز به كرامت نايل مي گرداندي، هيچ دوستي به ارزش و عظمت اين ماه نيست و هيچ وقتي مانند اين ماه زندگي ساز نيست . « السلام عليك من شهر قربت فيه الآمال و نشرت فيه الاعمال » ماه رمضان ماهي است كه انسان مي فهمد از خداوند چه بخواهد . انسان در انتخاب و گزينش هايش ارزش وجودي خود را معلوم مي دارد ماه مبارك رمضان فرصت گرانبهايي است براي اينكه بدانيم اولويت در خواسته هايمان چه بايد باشد . « هرچيز كه اندر پي آني ، آني » ! « السلام عليك من قرين جلّ قدره موجوداً وافجع فقده مفقوداً » سلام بر تو اي قرين و مجاوري كه گرامي بودي و حال رفتنت برايمان دردناك است .

مي گريم و مرادم از اين سيـل اشكبار                   تخم محبت است كه در دل بكـارمت

بارم ده از كرم سوي خود تا بسوز دل                    در پاي دم به دم گهر از ديده بـارمت

                                                                                                               حافظ

« و مرجوّ آلم فراقه » سلام بر تواي پناه و اميد كه در موقع مفارقت ما را ناراحت كردي .‌  

يـار نـاديـده سـير زود بـرفت                             ديـر نـنشسـت نـازنـيـن مـهـمـان

                                                                                                             سعدي

 « السلام عليك من اليف انس مقبلا فسرّ و اوحش منقضياً قد مضّ » ، سلام بر تو اي دوست با الفتي كه وقتي آمدي ما را مسرور كردي و وقتي رفتي ما را در آتش فراقت گداختي .     

 « السلام عليك من مجاور رقّت فيه القلوب و قلّت فيه الذنوب » ، سلام بر تو اي همسايه اي كه در مجاورت تو بوديم و در اين مدت دلها رقيق و گناهان كم شد ، « السلام عليك من ناصر اعان علي الشيطان و صاحبٍ سهل سبل الاحسان » ، سلام بر تو اي رفيقي كه كمك كردي ما را تا  بر شيطان مسلط شويم و در عرصه كارهاي خير نيز راه بر ما تسهيل شد و به آساني كارهاي خوب را انجام داديم

 مـهـر فـرمـان ايـزدي بـر لـب                                نـفـس در بنـد و ديـو در زنـدان

                                                                                                               سعدي  

 « السلام عليك ما اكثر عتقاء الله فيك » ، سلام بر تو ! چه بسيارند آزاد شدگان خدا در تو ، انسان در اين ماه با رهيدگي از دست شهوات به آزادي مي رسد : « من رفض الشهوات كان حرّا » ،( امالي شيخ مفيد ، ص 64 ) . « السلام عليك ماكان امحاك للذنوب واسترك لانواع العيوب » سلام بر تو [ و بدرود ] كه تو محو كننده گناه و پوشاننده عيوب بودي « السلام عليك ما كان اطولك علي المجرمين و اهيبك في صدور المؤمنين » سلام بر تو كه بر گناهكاران طولاني و براي مؤمنان با عظمت بودي . « السلام عليك من شهر لاتنافسه الايام » ، سلام بر تو اي ماهي كه هيچ ماهي با تو توان مسابقه و مقايسه ندارد .  « السلام عليك من شهر هو من كل امر سلام » ، سلام بر تو اي ماهي كه از هر چيزي سلامت و بي گزنداست « السلام عليك غير كريه المصاحبه ولا ذميم الملابسه » سلام بر تو اي ماهي كه در اين مدت كه در كنارمان بودي از تو ذره اي كدورت بر دل ما ننشست و مهمان خوبي براي ما بودي . « السلام عليك كما وفدت علينا بالبركات و غسلتَ عنّا دنس الخطيئات » سلام بر تو اي ماه مبارك كه تو ما را شستي و تطهير كردي از گناه و خطا « السلام عليك غير مودّعٍ برما و لا متروك صيامه سأما » ، سلام بر تو ولي درود و تحيتي كه نه از روي دلتنگي و به ستوه آمدن باشد .

« السلام عليك من مطلوب قبل وقته و محزون عليه قبل فوته » سلام برتو كه قبل از آمدنت مشتاق ديدارت بوديم و برايمان دلنشين بودي و حال موقع رفتن ما را محزون مي كني         

«السلام عليك كم من سوء صُرف بك عنا و كم من خيراُفيض بك علينا » سلام بر تو كه به بركت تو خيلي از بديها از ما دور شد و خيلي از خوبيها به ما نازل شد « السلام عليك و علي ليلة القدر التي هي خير من الف شهر » سلام بر تو و بر شب قدري كه از هزار ماه [ معادل يك عمر اشباع شده و كامل ] برترست .

ماه رويي كه شب قدر بود خال لبش                           در سرا پرده ماه رمضان پنهان است

« السلام عليك ماكان احرصنا بالامس عليك واشد شوقنا غدااليك » ، سلام بر تو اي ماهي كه بر آمدنت حريص بوديم و فردا مشتاق ديدارت خواهيم بود . « السلام عليك و علي فضلك الذي حُرمناه و علي ماض من بركاتك سُلبناه » سلام برتو و فضل و بركتت كه از آن محروم مي شديم ... در ادامه حضرت سجاد (ع) دعاهايي از درگاه خداوند مسئلت مي كند كه به رويكرد مطلوب و مواجهة عالمانه و روشمند با اين ماه دلالت دارد و تعدادي از نيازهاي اساسي انسان را مطرح مي كند.

امام صادق (ع) نيز در دعائي عرض مي كند : « الهم انك قلت في كتابك المُنزَل علي نبيّك المرسل و قولك الحق شهر رمضان الذي اُنزل فيه القرآن هدي للناس و بينات من الهدي و الفرقان و هذا شهر رمضان قد انصرم فاسئلك بوجهك الكريم و كلماتك التامات ان كان بقي عليّ ذنب لم تغفره و تريد ان تحاسبني به او يعذّبني عليه او تقايسني به ان يطلع فجر هذه اليله او ينصرم هذا الشهر الّا و قد غفرته لي يا ارحم الراحمين ... » ، ( خداوندا تو در كتابت كه بر پيامبرت نازل كرده اي فرمودي و سخنت حق است كه ماه رمضان ماهي است كه قرآن در آن نازل شده و مايه هدايت و رستگاري مردم و دلايل آشكار از هدايت و وسيله تشخيص حق از باطل مي باشد حال ماه رمضان به پايان رسيد، از تو به وجه  كريم [ وجه در قرآن به معني ذات خداوند ( قصص ، 88) ، سمت و سوي خداوند ( انعام ، 52) رضايت و خوشنودي خداوند ( روم ، 38) و عظمت خداوند ( رعد ، 22) آمده است ] و كلمات تام و تمامت     مي خواهم اگر بر من گناهي باقي مانده و نبخشيده اي و تصميم بر حسابرسي آن را داري يا مي خواهي به آن گناه عذابم كني فجر اين شب طلوع نكند و ماه پايان نپذيرد مگر آنكه گناهم را بيامرزي و از تقصيرم در گذري اي مهربان ترين مهربانان ... )، (من لا يحضره الفقيه، ج2، ص 164) و (مفاتيح الجنان ، باب اعمال ماه رمضان )

گويند : يخ فروشي چند قطعه يخ در معرض فروش نهاد و هيچكس خريدار نشد تا اين تابش آفتاب همه يخهايش را آب كرد! شخصي پرسيد: يخهايت را فروختي تمام شد؟ يخ فروش پاسخ داد نه نفروختم تمام نشد! اميد كه از ما با نظر لطف و به ديده اغماض خريده باشند.        « يا ايها العزيز... جئناً ببضاعةٍ مزجاة فاوف لنا الكيل و تصدّق علينا انّ الله يجزي المتصدّقين»، (يوسف، 88)

                                                                                              الحمدلله رب العالمين


نوشته شده توسط دکتر سیامک مختاری 


 

تعداد نمایش ها (373)/نظرات (0)

تگ ها:

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
افزودن نظر
Search
کمیته های تخصصی
کمیته قرآن و عترت
کمیته فرهنگ و هنر اسلامی – ایرانی
کمیته سرمایه گذاری، حقوقی و مالی
کمیته ترویج فرهنگ ایثار و شهادت
کمیته عمران، معماری و برنامه ریزی شهری
کمیته محیط زیست، بهداشت و سلامت اجتماعی
کمیته فناوری
پیوندها